Share
+

Technical and administrative staff

General Manager

Cecilia Gasdia

General Director

Gianfranco De Cesaris Manager*

superintendence area

Romy Gaida
 

Support for the Steering Committee Secreteriat 
Francesca Adami*

 

Superintendence Secreteriat
Alice Veneri*

 

Comunications and Archiv Department 
Federica Muraro • Daniela Greco • Francesca Cazzanelli • Daniela Carcereri • Tania Cefis* • Cecilia Bosaro* • Davide Da Como • Andrea Dona’ • Enrico Biolchini

 

Registrar's office – Messengers
Giorgio Boner • Simone Cassandrini 

Administration and Management

Andrea Delaini Control Manager*

 

Accounting Department
Antonella Isolani • Nadia Baldo • Alessandra Cobello • Renza Giuliari* • Mormone Daniela*

 

Procurement and Logistic Department
Alberto Peretti Chief
Paola Furia • Patrizia Salzani • Maurizio Cuda • Francesca Furia

 

Warehouse and Transport
Antonino Di Carlo • Roberto Marcolongo • Otello Barlottini • Elisabetta Rigamonti • Alessandro Fretti • Claudio Pelattier

 

Artistic Direction

Artistic Director Cecilia Gasdia

Programming and international relationship manager
Stefano Trespidi*
 

Programming Coordinator 
Raffaele Polcino

 

Artists' Contract Department
Barbara Spezie • Enrica Tezza • Annamaria Faccincani • Nicoletta Facco

 

Planning
Enrico Volpe Head Office
Franco Zilio • Laura Venturini

 

Music Services
Elisa Fortunati Music Services Coordinator 

 

Production
Stefano Mazza Chief
Ylenia Fornari 

Stage Manager Marco Melloni 

 

Inspectors
Tiziana Di Pietro • Valli Palmisano • Rolando Imperato • Christian Secondo 

 

Orchestra Logistics
Alessandro Bazerla
Maurizio De Bonis • Alessandro Fatuzzo

 

Stage Conduction
Fabio Fapanni Chief

 

Collaborator Masters
Andrea Mariano Cristofolini Chorusmaster
Giancarlo Marani • Pietro Michele Salvaggio • Maria Cristina Orsolato • Patrizia Quarta • Francesca Zancanaro • Massimiliano Stefanelli* 

 

ORCHESTRA - CHORUS

 

Stage Design
Michele Olcese Director*

 

Secretariat and technical documentation Archive
Paola Orlandi

  

Autocad Designers
Giorgio Pascucci 

 

WORKSHOPS
Angelo Finamore Chief

Set Design
Luca Altamura Department Head
Vladimiro Tomelleri Team Leader
Giulio Albertini Team Leader
Paolo Scala • Francesca Alibrandi • Paolo Dal Corso • Daniela Concolino • Anna Gasperini • Caterina Marcioni • Renato Brescian

Scenery Builders
Alessandro Totola Department Head
Roberto Rossetto Team Leader
Nicola Begalli Team Leader
Silvano Ruffo Team Leader
Guerrino Binotto Vice Team Leader
Riccardo Colato • Gianpaolo Croce • Nicola Frildini • Roberto Pedron • Luciano Piazzola • Andrea Righetti • Pierluigi Marcolungo

 

STAGE

Filippo Affatati* Stage Technicians Coordinator 

Machinists
Marco Pallavicini Department Head
Fabrizio Bertagnolli Vice Department Head
Floriano Vanzo Team Leader

Adriano Dall’Ora Team Leader
Valerio Franchetto Team Leader
Gianmaria Barletta Team Leader
Vincenzo Cabras Team Leader
Giuseppe Mazzucato • Simone D’Agostino

Prop men
Orazio Adami Department Head
Stefano Meschini

Electricians
Paolo Mazzon Electricians Coordinator /Lighting Design
Paolo Scardoni Department Head
Sergio Toffali Vice Department Head
Gianfranco Bortolotti Cabin room Head
Marco Rossi Team Leader
Valter Dal Lago • Stefano Castelli • Lorenzo Piva • Stefano Zavanella • Eligio De Luca

Tailoring/Shoe-making/Hair and makeup
Silvia Bonetti Chief
Sabina Anselmi Maurizio Rossi

Human Resources, Trade Union relations and legal business

Francesca Tartarotti Manager*

 

Personnel Department
Clara Bogoni Chief
Cristina Riccadonna Head Office
Novella Zenari • Valeria Mercanti • Marina Tacconi • Jennifer Brunelli* • Chiara Rizzatti* • Daniele De Fanti*

sales and Marketing Area

Corrado Ferraro Manager (fixed-term manager)

 

Sales and Marketing
Cecilia Cavagna Head Office
Nicoletta Sandrone •  Elena Segato

 

Box Office
Maria Teresa Dalla Val Head Office
Elisa Filippi • Maurizio Golia

 

 

Technical direction

Vincenzo Castronuovo Manager*

 

Secretariat
Anna De Polo • Claudia Meneghelli

 

Caretakers and Porters
Roberto Foscarin • Giovanni Seminara

 

Technical Office
Salvatore Legname Technical and electrical facilities Chief
Paolo Padroni Foreman

 

Maintenance
Massimo Nicolis Team Leader
Nicola Avesani • Umberto Soresini

 

Security Direction

Vincenzo Castronuovo Director*
Francesco Bozzini* RSPP

Technical Support and Secretariat
Tiziana Ferlito*

 

Service Staff Chief
Davide Da Como

 

 

(*workers with fixed-term contracts)